Mam kredyt w EURO. Czy mogę go unieważnić?

W ostatnim czasie coraz więcej doniesień medialnych informuje nas o wygranych tzw. frankowiczów w sporach z bankami. Jak się jednak okazuje, co znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Sądów, nie tylko umowy zawierane w przeliczeniu na franki szwajcarskie mogą zostać unieważnione.

Czy jeśli posiadam kredyt w przeliczeniu na EURO lub DOLARA, czy mogę go unieważnić?

Oczywiście, że tak.

Możliwość unieważnienia umowy kredytu nie zależy bowiem od waluty. Decydujące znaczenie ma przede wszystkim zamieszczenie w treści umowy kredytu tzw. klauzul abuzywnych. Takie klauzule można znaleźć nie tylko w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego frankiem szwajcarskim, ale również w treści umów zawartych w przeliczeniu na inne waluty – EUR czy też USD.

Czym właściwie są klauzule abuzywne?

Są to takie zapisy umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, a które jednocześnie kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to jednakże postanowień określających główne świadczenia Stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. 

Należy zaznaczyć, że występowanie klauzul abuzywnych nie jest jedyną przyczyną stwierdzenia przez Sąd nieważności umowy kredytu. Istnieją bowiem jeszcze inne okoliczności, które mogą stać się podstawą do unieważnienia konkretnej umowy.

W związku z tym, przed wytoczeniem sprawy o unieważnienie umowy kredytu ważnym jest, aby umowa kredytu została poddana dokładnej analizie pod kątem występowania w niej klauzul niedozwolonych. Istotnym jest również ustalenie jak przebiegał konkretny proces udzielania kredytu, jaki zakres informacji otrzymał kredytobiorca przed zawarciem umowy oraz jaki miał on wpływ na treść zawieranej umowy.

Co się stanie gdy mój kredyt zostanie unieważniony? Czy po unieważnieniu kredytu będę musiał dalej spłacać raty?

W sytuacji unieważnienia umowy kredytu, każda ze stron umowy zobowiązana jest zwrócić drugiej stronie uzyskane od niego świadczenie. W związku z tym kredytobiorca ma prawo żądać od banku zwrotu wszystkich uiszczonych przez niego rat, zarówno kapitałowych jak i odsetkowych,  prowizji, opłaty manipulacyjnej, a także innych poniesionych kosztów i opłat związanych z kredytem. Bank natomiast może domagać się zwrotu wypłaconego kredytobiorcy kapitału.

Co istotne, z momentem prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytu, kredytobiorca nie jest już zobowiązany do zapłaty rat kredytu.

Jeśli masz podejrzenia, że w Twojej umowie kredytu znajdują się tzw. klauzule abuzywne, zapraszam do kontaktu z Kancelarią. 

Facebook