Kiedy mogę domagać się od dłużnika rekompensaty za koszty odzyskiwania należności?

Kolejną z negatywnych konsekwencji jakie mogą spotkać dłużnika niewywiązującego się z terminowego obowiązku zapłaty, jest możliwość domagania się przez wierzyciela, obok odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych, rekompensaty za koszty odzyskiwania należności.

Rekompensaty za koszty odzyskiwania należności można domagać się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z transakcją handlową. Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych, przysługuje od dłużnika dodatkowo rekompensata.

Aby przypomnieć sobie, czym jest transakcja handlowa oraz kiedy można domagać się odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych, zapraszam do pierwszego artykułu z niniejszej serii.  KLIKNIJ TUTAJ

Ile wynosi rekompensata za koszty odzyskiwania należności?

Wierzyciel ma prawo do dochodzenia zryczałtowanej rekompensaty. Obecnie rekompensata wynosi:

      1. 40,00 EURO – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
      2. 70,00 EURO – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
      3. 100,00 EURO – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.

Jak obliczyć zatem rekompensatę za koszty odzyskiwania należności?

Równowartość kwoty rekompensaty ustalana przy zastosowaniu średniego kursu euro, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

Czy muszę wzywać dłużnika do zapłaty, aby móc domagać się rekompensaty za koszty odzyskiwania należności?

Nie.

Wierzycielowi przysługuje uprawnienie do domagania się rekompensaty za koszty odzyskiwania należności bez wzywania dłużnika. Wymagalność roszczenia w tym przypadku powstaje już z chwilą popadnięcia przez dłużnika w opóźnienie w zapłacie. Wierzyciel zatem nie ma obowiązku  informowania go o tym opóźnieniu.

Co istotne rekompensata nie jest uzależniona od spełnienia jakichkolwiek innych przesłanek przez wierzyciela i przysługuje od dnia nabycia uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Wierzyciel nadto nie ma obowiązku wykazywania, że koszty te zostały faktycznie przez niego poniesione.

Jeśli Twój kontrahent zalega Ci z zapłatą i chciałbyś odzyskać swoje pieniądze wraz z należnymi odsetkami oraz rekompensatą za koszty odzyskiwania należności, zapraszam do kontaktu.

Facebook